banner119

banner126

banner127
04 Ağustos 2020 Salı

'Yardım olmazsa daha fazla mülteci almayacağız'

Ürdün Kralı Abdullah, ülkesinin Suriyeli mülteci kontenjanını doldurduğunu ve eğer yardım olmazsa daha fazla mülteci alınmayacağını söyledi.

02 Şubat 2016 Salı 12:27
'Yardım olmazsa daha fazla mülteci almayacağız'

Kral Abdullah, 4 Şubat'ta İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirilecek Suriye bağış konferansı öncesinde BBC'nin sorularını yanıtladı.
Abdullah, mültecilere ayrılan kaynak nedeniyle, ülkesindeki kamu hizmetlerinin, alt yapının ve ekonominin zorda olduğunu belirtti ve ekledi: "Sanırım Er ya da geç baraj patlak verecek."
Ürdün lideri, "Ürdün'ün mültecileri kabul etmesini isteyen uluslararası toplumun bunun için, ülkeye daha fazla yardımda bulunması gerektiğini" söyledi.
Birleşmiş Milletler gelecek yıl, Suriye ve komşularındaki insani yardım faaliyetleri için 7.7 milyar dolarlık fon oluşturmayı hedefliyor.
Ancak BM 2015'te, hedefinin ancak yüzde 43'ü olan 2.9 milyar dolarlık fona ulaşabilmişti.
Birleşmiş Milletler'in resmi kayıtlarına göre 4.6 milyon Suriyeli mülteci konumunda.
Ürdün yaklaşık 635 bin mülteciyi sınırlarına kabul etmiş durumda.
'Bütçenin yüzde 25'i mültecilere ayrılıyor, ekonomimiz zorda'
Amman yönetimi, ülkede 635 bin Suriyeli dışında, aralarında 2011'de çatışmaların başlamasından önce ülkeye gelen Suriyelilerin de yer aldığı 1 milyon Suriyelinin daha bulunduğunu söylüyor.

Kral Abdullah BBC röportajında gmülteci akışı nedeniyle büyük zorluk çektiklerini, ülke bütçesinin yaklaşık yüzde 25'inin mültecilere yardıma ayrıldığını, kamu hizmetlerinin zor bir durumda olduğunu ve birçok kişinin iş bulmakta zorlandığını belirtti.
Ürdünlülerin "kaynama noktasında" olduğunu söyleyen Abdullah şöyle devam etti:
"Sanırım er ya da geç bu baraj patlak verecek. Bu haftanın, Ürdünlülerin, sadece Suriyeli mülteciler için değil kendi gelecekleri için de bir yardım yapılıp yapılmayacağını görmeleri açısından çok önemli olacağını düşünüyorum."
Abdullah son dönemde mülteci akınının yaşandığını Batı ülkelerine seslenerek, "Ürdün'e yardım etmediklerinde mülteci sorunuyla baş etmenin çok daha zor olacağının farkına vardıklarını" söyledi.
Suriye bağış konferansı İngiltere, Almanya, Norveç, Kuveyt ve BM tarafından düzenleniyor.
Pazartesi günü, Reuters haber ajansı, Avrupalı yetkililerin, AB'nin konferansta 2.2 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunacağını bildirmişti. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kaç Yaşındasınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV