banner119

banner126

banner127
04 Aralık 2020 Cuma

Taktiği ortalığı karıştırdı! Vekillerden veto yedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında önceki akşam toplanan Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) partinin tezkere tavrı ele alındı.

03 Eylül 2015 Perşembe 17:45
   Taktiği ortalığı karıştırdı! Vekillerden veto yedi

Toplantıda İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın parti adına konuşması kararlaştırıldı. Şahıslar adına söz talebinin verilmesi durumunda Grup Başkanvekili Özgür Özel konuşacak. 
'EMANET OYLARI GERİ ALAMAYIZ'
Toplantıda söz alan Kılıçdaroğlu'nun, tezkereye geçen yılın aksine, 'evet' oyu verilmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Geçen seneki tezkereye kıyasla gerekçe kısmı daha normal bir dille yazılmış'' dediği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun, ''Hayır denilirse seçim sürecinde şehit cenazelerinde bu durumu bizim aleyhimize kullanırlar. Halkı ve milliyetçi kesimi provoke ederler. 'CHP, PKK'ya dokunmayın dedi' diye karşı propaganda yaparlar. Bu nedenle evet dememiz gerekiyor'' ifadesini kullandığı kaydedildi. 
Toplantıda bazı MYK üyelerinin, ''Tezkereye evet denilirse HDP'ye büyük kentlerde giden emanet oyları geri alamayız'' çekincesini ilettiği belirtildi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu’nun, ''Hayır dersek topluma anlatamayız'' mesajını verdiği ifade edildi. Toplantıda ayrıca seçim sürecinde parti stratejisi de ele alındı. Buna göre, Kılıçdaroğlu’nun partiler arası atmosferi gerecek ifadelerden kaçınılması gerektiği not edildi.
Toplantıda, milletvekili aday adaylığı için RTÜK üyeliğinden istifa eden Ali Öztunç'un yerine partinin grup danışmanı İsmet Demirdöğen'in aday olması benimsendi.
 
VEKİLLER TOPLANTIYA GİRMEME KARARI ALDI
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun net tavrına karşı aralarında Sezgin Tanrıkulu, Veli Ağbaba, İlhan Cihaner, Aykut Erdoğdu, Fikri Sağlar, Necati Yılmaz, Zeynep Altıok, Zeynel Emre’nin de bulunduğu 20'yi aşkın vekil toplantıya girmeme kararı aldı. 
Alınan bilgilere göre partinin sol kanadında yer alan ekip, ''Tezkerenin onaylanması için yeterli oy var. AK Parti ile MHP'nin oyları tezkerenin geçmesi için yeterli. CHP olarak bu tezkereye evet oyu vermemiz stratejik bir hata olacaktır'' görüşünü savunuyor. 
Meriç Tafolar'ın haberi / Milliyet


    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kaç Yaşındasınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV