banner119

banner126

banner127
23 Eylül 2020 Çarşamba

EDİRNELİ ROMANLARDAN YAZAR ÇÖLAŞAN’A SUÇ DUYURUSU

Romanlar, Sözcü gazetesi köşe yazarlarından Emin Çölaşan hakkında suç duyurusu...

19 Şubat 2015 Perşembe 17:43
EDİRNELİ ROMANLARDAN YAZAR ÇÖLAŞAN’A SUÇ DUYURUSU
 Edirne Roman Derneği, gazeteci - yazar Emin Çölaşan hakkında, bir köşe yazısında, Romanlara ilişkin olumsuz ifadeler kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Edirne Roman Derneği adına, dernek başkan vekili ve Türkiye Roman Hakları Forumu Başkanı Bahattin Ulusoy, Çölaşan'ın, ''Al sana devletin valisi" köşe yazısıyla ilgili Edirne Adliyesinde, avukatı aracılığıyla yargıya başvurdu.
Ulusoy, suç duyurusunun ardından yaptığı açıklamada, Çölaşan'ın köşe yazısında Romanlara yönelik kullandığı, "Romanları bilirsiniz… Yaşamları şarkı söyleyerek, çalgı çalarak, oynayarak geçen, hayatı hafife alan, dinle imanla pek ilişkisi olmayan, ekmeğini taştan çıkaran insanlardır" sözlerinin, ırkçılık, nefret ve ayrımcılık içerdiği savundu.
Bu sözler dolayısıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, bu tür hareketlerin, Romanlar'a yönelik açımları baltalamayı amaçladığını belirten Ulusoy, şunları kaydetti:
"Kimse Romanlar'a 'dinsiz, imansız' diyemez. Bu nefret ve ayrımcılık söylemidir. Adalete güveniyoruz. 'Çalarlar, oynarlar, dinle imanla alakları olmaz...'. Böyle bir yafta yakıştırabilir mi. Mahkeme sürecinin başlamasının ardından tazminat davası açacağız. Kazanmamız halinde tazminatı Roman öğrencilerin eğitim bursu için kullanılacak."

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kaç Yaşındasınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV