banner119

banner126

banner127
15 Ocak 2021 Cuma

İran'dan anlaşmayla ilgili ilk açıklama

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran ile Batı arasında varılan nükleer anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, 'Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum' ifadesini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, 'Yeni ufuklar ortaya çıktı' dedi.

14 Temmuz 2015 Salı 14:55
 İran'dan anlaşmayla ilgili ilk açıklama

İran'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının ardından İran’dan ilk açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum” derken, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de anlaşmanın “yeni ufukları ortaya çıkardığını” söyledi.
“Yeni bir umut faslına başlıyoruz” diyen ve anlaşmayı “mükemmel olmasa da kaza-kazan” bir çözüm olarak nitelendiren Zarif, şöyle konuştu: “Bunun tarihi bir an olduğuna inanıyorum. Bu hepimiz için önemli bir gelişme. Kapsamlı olmasa da olabilecek en iyi anlaşma bu. Bugün umudun sonu olabilirdi, ancak yeni bir umut faslı başlatıyoruz.”

Batı ile İran nükleer müzakerelerde anlaştı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise anlaşmanın ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, “İran anlaşması yapıcı taahhütlerin işe yaradığını gösteriyor. Bu gereksiz krizin de çözülmesiyle ortak zorluklara odaklanan yeni ufuklar ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı. Ruhani, birazdan bir konuşma yapacağını duyurdu. İran kabinesi de bugün akşam saatlerinde ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le bir görülme gerçekleştirecek.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini ise yaptığı açıklamada, "Anlaşma silah programından daha fazlası. Bu karar uluslararası ilişkilerde yeni bir sayfa açabilir. Bu tüm dünya için bir umut işareti" ifadesini kullandı. Basın toplantısı sonunda anlaşmanın kabulü için son genel oturuma geçeceklerini duyuran Yüksek Temsilci Mogherini, oturumun ardından yeniden basın mensuplarıyla bir araya geleceklerini söyledi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kaç Yaşındasınız ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV